Dziś artykuł poradnikowy przygotowany specjalnie dla czytelników bloga przez Sławka Brzenia z http://www.perfect-bride.pl/fotografia/. Naprawdę warto:) Uwaga: nie jest krótki, więc zaparzcie sobie herbatkę i do czytania:))

Ślub dla każdej Młodej Pary jest wyjątkowym wydarzeniem, które Młodzi starają się dopracować do perfekcji. Miesiące przygotowań, planów, troska o najmniejsze szczegóły. Jednak ten wspaniały dzień szybko się kończy, a to co po nim pozostaje to wspomnienia i … fotografie. Warto zatem zadbać, by ta pamiątka była absolutnie wyjątkowa. Wybór fotografa jest jedną z najważniejszych decyzji jaką Młodzi muszą podjąć w czasie przygotowań do Ślubu. Zdjęcia to wspomnienia, uśmiechy, niezapomniane chwile. Reportaż ślubny to zaangażowana dokumentacja życia, która ma za zadanie wywołanie u odbiorcy reakcji, działając na jego zmysły i wrażliwość. Dlatego właśnie potrzeba kogoś, kto będzie potrafił udokumentować to wyjątkowe wydarzenie w sposób szczególny, będzie potrafił uchwycić najważniejsze chwile i emocje – na zawsze! Jedno doskonałe zdjęcie jest w stanie w cudowny sposób przenieść z powrotem do tego najszczęśliwszego dnia. Warto się nad tym zastanowić. Ale ten wybór, mimo iż tak bardzo istotny, wcale nie musi być trudny. Postaram się pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

W Internecie można znaleźć mnóstwo poradników traktujących o tym, jak znaleźć dobrego fotografa ślubnego. Większość z nich jest bardzo dobra, ale najczęściej informacje tam zawarte są kierowane do osób, które w mniejszym lub większym stopniu mają pojęcie o fotografii. Można tam uzyskać mnóstwo informacji w kwestiach organizacyjnych tj. treść umowy, zakres wykonywanych czynności czy złożoność oferty, która wpływa m.in. na koszt zlecenia. Rzadko poradniki te traktują o tym co według mnie najważniejsze, czyli jak znaleźć mistrza fotografii, a nie mistrza marketingu. Dlatego postaram się tutaj wyjaśnić w skrócie na co zwrócić szczególną uwagę przeglądając portfolia oraz jak rozpoznać dobrą fotografię. Te informacje będą kluczem.

Kiedy rozmawiam z potencjalnymi klientami odnośnie ich potrzeb i oczekiwań, najczęściej słyszę, że nie chcą by ich fotografię wyglądały jak te ze ślubu ich rodziców. Nie chcą pozowanych zdjęć. Oczekują naturalności. To mnie bardzo cieszy, bo na tym polega czysta istota fotoreportażu ślubnego, by rejestrować uroczystość taką jaka jest. Bez pozowania, sztucznych uśmiechów i wyszukanych póz. Dobry fotograf zarejestruje uroczystość dokładnie tak jak ona będzie wyglądała, z jej klimatem, podniosłością, radością, romantyzmem, naturalnością. Z ludźmi, na twarzach których będzie można odczytać autentyczne emocje. Piękne i proste, nieprawdaż? Niestety sama nieinwazyjna obecność fotografa nie gwarantuje jeszcze sukcesu. W takim razie o co tutaj chodzi?

W zasadzie reportaż ślubny sprowadza się do jednego: opowiadania historii. Tylu ilu jest fotografów, tyle też jest stylów fotografowania. Każdy ma swój i tak ma być. Ale ważne by każdy materiał tworzył logiczną całość, był spójny i harmonijny. Na to jak historia zostanie opowiedziana wpływ ma doświadczenie, talent, technika, sprzęt, wyobraźnia i wiele innych czynników. Fotograf by ułożyć spójną historię musi wiedzieć gdzie się znaleźć w odpowiednim momencie, na czym skupić uwagę, jak wykonać zdjęcie by zachować jego wierność i naturalność. By tego dokonać w sposób prawidłowy musi być mistrzem światła, kompozycji oraz dysponować odpowiednim sprzętem.

Od czego zacząć?
Poszukiwania najlepiej rozpocząć od obejrzenia profili fotografów ze swojej okolicy. Gwarantuję, że będzie ich mnóstwo. Warto również poświęcić kilka godzin na przeglądnięcie albumów ślubnych znajomych np. na Facebooku oraz wyszukaniu zdjęć ślubnych na takich portalach jak Flickr czy Pinterest. Szalenie inspirująca będzie również lektura prac najlepszych fotografów ślubnych i to niekoniecznie tylko z Polski. Należy się zainspirować, znaleźć najbardziej odpowiadający styl. Dobrą praktyką jest zachowanie kilku przykładów zdjęć, które wyjątkowo przypadły do gustu, ale również tych, które z różnych względów nie odpowiadają Waszej wizji. Jednym podobają się zwariowane zdjęcia skaczących i robiących śmieszne miny Młodych, a innych lepiej definiują zdjęcia bardziej formalne. Trzeba pamiętać, że fotografie to pamiątka na całe życie, dlatego warto się poważnie zastanowić nad tym, czy efekt końcowy powinien być zaprezentowany zgodnie z aktualną modą i stylem (np. repoglamour, mid-key,…), czy też z zachowaniem zasad ponadczasowej klaski. Tak naprawdę nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie, które się Wam podobają.

Światło
Fotografia z gr. oznacza rysowanie za pomocą światła. To ono właśnie ma najważniejszy wpływ na to czy zdjęcie jest dobre, czy złe. Dobry fotograf to ten, który panuje nad światłem, potrafi je czytać i wykorzystywać. Tym właśnie będzie zajmował się fotograf w czasie uroczystości, będzie analizował światło i je wykorzystywał w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Światło jest kluczem. Jedni lubią zdjęcia jasne, które wydają się być lekkie i radosne, inni zaś wolą spokojne tonacje, które malują subtelne, osobiste, romantyczne obrazy. Wybierając fotografa na swoją uroczystość trzeba się upewnić, że potrafi on panować nad światłem. Reportaż ślubny jest trudny technicznie do wykonania, właśnie przez ciągle zmieniające się warunki oświetleniowe. Wykonanie poprawnego technicznie zdjęcia w jasnym, dobrze oświetlonym wnętrzu jest stosunkowo proste. Przeglądając zdjęcia potencjalnych fotografów warto ze szczególną uwagą przyjrzeć się fotografią wykonanym w kościele. W zdecydowanej większości kościołów w Polsce panuje półmrok. Jeśli wszystkie te zdjęcia zostały przekonwertowane na skalę szarości lub są poruszone, może to oznaczać, że fotograf nie do końca potrafił opanować zastane warunki. Jeśli wybrana sala weselna również jest ciemna, stonowana i niewiele dociera światła zastanego np. przez okna, ważne by fotograf potrafił wykreować światło w miejscu którym go brak. Jeśli na zdjęciach w ciemnych salach można dostrzec dużo światła kontrowego (znajdującego się za obiektem) i na zdjęciach tańczących ludzi widać również to co się dzieje w tle (a nie czarną plamę), oznacza to że fotograf potrafi sobie poradzić ze światłem nawet w trudnych warunkach.

Kompozycja
Kolejną ważną rzeczą, zaraz po świetle, na którą należy zwrócić uwagę przeglądając portfolia, jest kompozycja. Kompozycja decyduje, czy dana historia zostanie opowiedziana w ciekawy sposób. Nawet jeśli fotograf będzie dokumentował ten wyjątkowy dzień w sposób naturalny i niezaburzony, może to zrobić w mniej lub bardziej interesujący sposób. Proszę zwrócić uwagę na to, czy większość zdjęć w reportażu zrobionych jest obiektywem o tej samej ogniskowej, czy można odnieść wrażenie, że wszystkie fotografię są do siebie podobne oraz czy perspektywa, czyli punkt patrzenia, jest powtarzalna? Kreatywny fotograf ukazuje wiele punktów widzenia, używa różnych obiektywów od szerokokątnych, przez standardowe aż po teleobiektywy, potrafi łamać standardowe zasady, bawi się perspektywą dla urozmaicenia obrazów. Jeśli oglądając reportaż potrafisz się zidentyfikować z emocjami uwiecznionymi na zdjęciach, oznacza to że materiał został dobrze wykonany i spełnia swoje zadanie. Reportaż może być pięknie oświetlony, poprawny technicznie, ale zwyczajnie nudny przez monotonię kadrów. Wszystko co sprawia, że można się poczuć jak bezpośredni uczestnik tego wydarzenia, świadczy o dobrej kompozycji.

Sprzęt
Większość poradników instruuje, by koniecznie zapytać fotografa o posiadany sprzęt. To jest bardzo dobre pytanie. Niestety jeśli nie posiada się bogatej wiedzy o sprzęcie, udzielona odpowiedź może niewiele wnieść. Jednak istotnym jest i trzeba być tego świadomym, że co prawda zawodowy fotograf będzie w stanie zrobić dobre zdjęcia nawet średniej klasy sprzętem, ale do tych najlepszych trzeba czegoś więcej. Tylko najwyższej klasy sprzęt w rękach profesjonalnego fotografa jest w stanie zapewnić zdjęcia niepowtarzalnej jakości i odpowiedniej dynamice.

Jak widać czynników, które mają wpływ na ostateczny wygląd reportażu ślubnego jest bardzo wiele. Warto posiąść wiedzę o tym, co rządzi fotografią, co ma na nią największy wpływ. Ta wiedza pozwoli w sprawny sposób wyselekcjonować najlepszego fotografa. Fotografia ma cieszyć i wzbudzać pozytywne emocje, ma być radosną pamiątką tego absolutnie wyjątkowego dnia.

Podsumowując:

Znajdź przykłady zdjęć, które Ci się podobają
Poszukiwania najlepiej rozpocząć od przeglądnięcia profili fotografów z Twojej okolicy. Gwarantuję Ci, że będzie ich mnóstwo. Poświęć również kilka godzin na przeglądnięcie albumów ślubnych znajomych na Facebooku, wyszukaj zdjęć ślubnych na takich portalach jak Flickr czy Pinterest, przejrzyj portfolia najlepszych fotografów ślubnych, niekoniecznie tylko z Polski.

Zainspiruj się, znajdź styl który najbardziej Ci odpowiada. Zachowaj kilka przykładów, które naprawdę Ci się podobają, ale również zwróć uwagę na te, które zupełnie Ci nie odpowiadają. Dobierz styl do swojego charakteru. Może spodobają Ci się zwariowane zdjęcia skaczących i robiących śmieszne miny Młodych, a może to zupełnie nie Twoja bajka i lepiej definiują Cię zdjęcia bardziej formalne?
Pamiętaj, że fotografie to pamiątka na całe życie. Zastanów się, czy chcesz podążać za aktualną modą (np. repoglamour, mid-key, sepia …), czy raczej jesteś zwolennikiem ponadczasowej klaski. Tak naprawdę nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie, które się Tobie podobają.

Zrób listę zdjęć „must-have”
By uniknąć sytuacji, w której po odebraniu zdjęć stwierdzisz, że na zdjęciach nie została uwieczniona np. ukochana babcia Alina czy wujek Stefan, sporządź listę osób/rzeczy, które koniecznie chcesz by znalazły się w materiale z reportażu ślubnego. Jeśli spędziliście wiele godzin nad wyborem wspaniałych dekoracji ślubnych, wyjątkowego tortu, urokliwych detali – też weź je pod uwagę w czasie sporządzania tej listy. Te małe, nieraz ulotne rzeczy uwiecznione na zdjęciu naprawdę potrafią w magiczny sposób przywołać na nowo wspomnienia tego wyjątkowego dnia.

Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie profesjonalnego fotografa ślubnego, ta lista będzie stanowiła jedynie sympatyczne uzupełnienie Waszych oczekiwań, które przekażecie fotografowi. Profesjonalista z dużym doświadczeniem potrafi doskonale wczuć się w atmosferę tych wyjątkowych chwil, dostrzega, docenia, dokumentuje. Nie będziecie musieli go instruować by wykonał zdjęcia detali. Fotograf … widzi więcej. I o to właśnie chodzi.

Jeśli zdecydujesz się na taką listę, zachowaj rozsądek. Nie wypisuj nazwisk kilkudziesięciu gości i długiej listy detali. To nie ma być instrukcja, tylko sugestia. Jeśli fotograf nie jest zaprzyjaźniony z rodziną, nie będzie w stanie zidentyfikować wymienionych osób. Dlatego poproś o pomoc np. świadka, który wskaże fotografowi osoby. W praktyce takie „must-have-list” nie są najczęściej sporządzane w formie papierowej, tylko informacja dyskretnie jest przekazywana w czasie uroczystości. Fotograf i tak dokumentuje cały przebieg uroczystości, więc „lista” najczęściej dotyczy np. dziadków, którzy często z racji swojego wieku uczestniczą w uroczystości bardzo krótko i ważne jest by uwiecznić ich obecność już na samym początku.