Tworząc listę gości możemy posiłkować się gotowymi pomocami dostępnymi na różnego rodzaju portalach ślubnych, albo stworzyć sobie coś własnego w poczciwym excelu. Ja na swój użytek i moich klientów używam excela tworząc standardową tabelkę obejmującą potrzebne nam  kategorie. Jestem zwolenniczką minimalizmu w działaniu, gdyż organizacja to tylko środek do celu – nie należy poświęcać na nią więcej czasu niż to konieczne.

Zazwyczaj taka tabelka wygląda podobnie jak na zdjęciu poniżej i pełni kilka funkcji na raz. (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

zdjęcie 1(2)

Po pierwsze służy jako spis gości – należy wpisać każdego gościa osobno (Patrycja Dobosz, Piotr Dobosz)

Po drugie jako spis nazwisk do zaproszeń podany w Mianowniku i Dopełniaczu. Tu należy pamiętać aby podawać nazwisko pary (Patrycja i Piotr Doboszowie, Patrycję i Piotra Doboszów).

Po trzecie jako informator kontaktowy.

Po czwarte umieszczamy tam informację o potwierdzeniu przybycia.

Po piąte jako informator na temat transportu, hotelu, diety itd.

Kolumny tabelki możemy mnożyć dowolnie do naszych potrzeb.

Może was zdziwi, że w pierwszej rubryce, gdzie jest liczba porządkowa, wpisana jest cyfra 1 przy każdej osobie. Podobnie tam, gdzie hotel, transport i dieta. Tak jak pisałam wcześniej lubię sobie ułatwiać życie a excel umożliwia mi szybkie zliczanie pozycji. Lista gości cały czas się zmienia, kogoś się dopisuje, kogoś wykreśla, ktoś potwierdza, odwołuje itd. Dlatego takie automatyczne sumowanie jest dla mnie wygodne, nie muszę się martwić, że źle policzyłam. Dlatego w kratkach, w których wpisujecie ilość gości do transportu, hotelu itd.  piszcie cyfrę 1, która później automatycznie się zsumuje a nie słówka: tak, ok, potwierdzone.

Excel ma również bardzo fajną opcję filtrowania, dzięki  której dowolne części tabelki mogę sobie wydrukować np listę gości do transportu.

Tyle z mojej strony. Teraz Wasza kolej aby stworzyć idealną listę gości:)