Jeśli już uporaliście się z listą gości oraz wybraliście wzór zaproszenia, następuje kolejny etap: druk i wysyłka zaproszeń ślubnych.

Zaproszenia ślubne mogą być personalizowane (druk nazwisk – droższa opcja) lub własnoręcznie wypisane. W przypadku personalizacji musicie przesłać do drukarni listę gości wraz z odmienionymi nazwiskami w dopełniaczu. Jeśli zamawiacie też personalizowane koperty i winietki należy dosłać listę nazwisk także w mianowniku:

Mianownik: Maria i Józef Kowalscy – Dopełniacz: Marię i Józefa Kowalskich
Mianownik: Tobiasz Bender –Dopełniacz: Tobiasza Bendera

Należy dokładnie sprawdzić odmianę nazwisk. W języku polskim nie jest to łatwe, ale nie ma nic gorszego niż zaproszenie z błędami. Przy małżeństwach należy również pamiętać, aby odmieniać właściwie, a wiec Marię i Pawła Kapustów a nie Marię i Pawła Kapustę. Pomocna może być tu strona www.odmiana-nazwisk.waw.pl

Jak zapraszać osoby samotne? Do niedawna zasady te były ściśle określone. Osoby dorosłe zawsze zapraszało się z osobą towarzyszącą wymienioną z nazwiska lub zostawiając osobie zapraszanej dowolność. Dziś, w dobie oszczędności oraz zmieniających się związków goszczenie dodatkowych, często obcych osób zależy od Waszej decyzji.

Pamiętajmy jednak, aby żony lub męża, których nie znamy nie nazywać osobą towarzyszącą – tu koniecznie trzeba dowiedzieć się o imię, bp możemy popełnić faux pas.

Imiona też mogą być pułapką, dlatego też należy sprawdzić, czy nasza ciocia Marylka to nie jest czasem zdrobnienie od Maria, a wujek Bodzio to Bohdan czy raczej Bogdan.

W przypadku rodzin z dziećmi trzeba wyraźnie zaznaczyć, czy zapraszacie cała rodzinę. Nastolatkom zaś wypada już wręczyć osobne zaproszenia.

Zwyczaje się zmieniają i coraz mniej mamy czasu na wszystko, dlatego często na zaproszeniach umieszczane są dodatkowe informacje zwłaszcza o rodzaju prezentów. Osobiście tego nie polecam – takie informacje wypada podać ustanie a na pewno przy innej okazji niż moment wręczania zaproszeń.

Zaproszenia wręczamy osobiście (zwłaszcza starszym członkom rodziny) lub przesyłamy pocztą. Możemy do tego wykorzystać uroczystości rodzinne – obniżymy wtedy trochę koszty dostarczenia zaproszeń każdemu z osobna. A koszt dostarczenia zaproszeń waha się od 200-300 zł